Meie abivahendi keskusesse pöördutakse tihti murega, et hooldatavat lähedast on voodis raske liigutada ning kui seda tuleb teha tihti, siis see koormab hooldaja enda tervist.

Asendi muutmine on väga oluline lamaja haige puhul, kuna ta enda tegevusvõime on langenud. Igapäevased hooldustoimingud nagu mähkmete vahetamine, pesemine ja lamatiste ennetamine vajavad hooldatava tihedat asendi muutmist. Regulaarne asendi muutmine vähendab oluliselt lamatistekke riski. Selleks, et hooldaja ei koormaks haige abistamisel ennast, tuleks kasutada spetsiaalseid libistamist soodustavaid abivahendeid.

Libilinade kasutamine hooldamisel

Kui hooldatav on libisenud voodis allapoole, siis on hea kasutada libilina. Libilina asetatakse lamaja abaluude alla nii, et seda saaks kätega üles-alla liigutada. Torujas libilina võimaldab voodihaiget ilma tõstmata kergesti peatsisse liigutada. Peale kasutamist tuleks nailonist libilina kindlasti hooldatava alt eemaldada, et vältida lamatiste tekkimist.

Voodihaige küljelt küljele pööramine on vajalik mähkmete vahetamisel, pesemisel ja asendi muutmisel ning selleks saab kasutada aasadega libilina. Libilina kasutades ei teki pööramisel nahale kahjustusi ja lamajat saab kerge vaevaga küljele keerata. Lisaks on aasadega kangast libilinal vedelikku imav osa uriinilekete kaitseks.

Spetsiaalsed libikindad

Voodihaige asendi muutmiseks saab kasutada ka libikindaid. Libikindad astetakse keha raskuspunktide alla ja lihtsa liigutusega saab patsiendi voodipeatsisse libistada.

Millele veel tähelepanu pöörata?

  • Selgita haigele, mida tegema hakatakse (võimalusel saab ta kaasa aidata).
  • Veendu, et patsient ei jääks valveta voodi servale, kust ta võib maha libiseda.
  • Enne haige liigutamist tuleks valida ennast säästev kehaasend. Hoia jalad veidi harkis ja kõverdatud, et raskus jaotuks võrdselt mõlemale jalale. Selg peaks olema sirge.
  • Voodihaige liigutamisel tasuks seista haigele võimalikult lähedal, et oleks kindel toetuspind.
  • Vaata, et libilina ei satuks põrandale, sest sellel võib kergesti libiseda.

Erinevate libistamise abivahenditega saate tutvuda meie e-poes või teeninduspunktides.